Yaz-Boz

Birkaç hafta önce Tiyatro Öteki Hayatlar’ın Yaz-Boz oyununu izleme fırsatı buldum.

Tanıdık bir hikaye, farklı bir gözle ele alınmış. Oyunun yazarı F. Yüksel Sendan, taze bir oyun yazarı. Ancak başarılı işler yapıyor. son 3 sezondur Sendan’ın oyunlarını sergiliyor Öteki Hayatlar. Geçtiğimiz sezonlarda da Adam adlı oyununu sahneye koymuşlardı.

Bazı açılardan benzerlik taşıyor Sendan’ın oyunları. Yazarın anlatmak istediği bir şey var demek oluyor bence bu. Kendi hayatını, kaderini kontrol etme fikri çekici gelmiş, üzerine düşündürmüş belli ki.

Fazla spoiler vermeyeceğim oyunla ilgili, bence çok bile söyledim. Oyun, 5 kişilik, oldukça yetenekli bir kadroyla sergileniyor. Her şeyden önce, oyuncuların arasında belli bir dinamik olduğunu görüyoruz. “Ben sahne üzerindeyim ve rol yapıyorum” hissiyatından çok uzaklar. Bu açıdan çok başarılı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Dramaturjik olarak tutarlı, derdini anlatmayı başaran bir oyun. Karakterler de bu temele uygun şekillenmiş diyebiliriz. Oyunun sahne üzerinde duruşu da hem dekor-aksesuar, hem de ışık-ses rejisi anlamında oldukça başarılı. Ayrıca oyunun bir sürprizi de barkovizyon görüntüleri. Kalburüstü bir oyunu, dikkat çekici bir performansa dönüştürmüş.

Oyunla ilgili daha çok bilgi isterseniz, Tiyatro Öteki Hayatlar’ın sitesini inceleyebilirsiniz.

 

sahneonuperdearkasi.tumblr.com - 19/03/2013