İzlenmesi Gereken En İyi 10 Performans

Tiyatronun son on sene içinde geçirdiği devinim yeni sahnelerin doğmasına neden oldu. Tiyatronun toplumla buluşması devam ettikçe grup ve oyuncu sayılarındaki büyük artış sürecek. Artışın sürdüğü şu günlerde Kadıköy’de ‘Alt Kat Sahne’, Beyoğlu’nda ‘Hayal Perdesi’ sezona dahil olan genç sahneler. Onlarca ‘black box’ sahnenin büyük tiyatro kurumlarıyla yarışır hale dönüşmesi genç oyuncular adına sevindirici. Eskiden sadece belirli tiyatroların pirim yaptığı günler geride kaldı. Sezon yolculuğumda yüzü geçkin oyun izlemiş durumdayım. Sezonun ikinci yarısı birbirinden ilgi çekici oyunlarla seyirciyi sahnelere çekiyor. Geçtiğimiz ay önerdiğim yirmi oyuna giden seyircilerden olumlu iletiler almaya devam ederken, sezonda dikkatleri üzerine çeken performanslarla ilgili dosya hazırlamam gerektiğini düşündüm. Sonuçta önerdiğim oyunlarda rol alan sanatçıların sahne izdüşümü herkes için önemli.  

‘Tiyatronun Tanrısı Seyircidir!’ başlıklı yazımla günden güne çoğalan Türkiye Tiyatrosu’nun seyirci potansiyelinin önemine dikkat çekmiştim. Oyuncu performanslarının seyirci üzerinde bıraktığı etki, o oyunun kaderini belirleyen en büyük etmen. Seyirciyi güzel performanslardan haberdar etmek lazım ki, oyunlara giderken daha bir seçici olabilsin.  

Belirlediğim on performans sezonun dikkat çekici isimlerini sizlere sunuyor. Akademik dilde yazılan tiyatro eleştirilerini birçok izleyicinin okumadığını hepimiz biliyoruz. İşte bu nedenle, sezon ortasında yirmi oyun, şimdi ise en iyi on performans önerilerimle seyirciyi daha seçici olması konusunda aydınlatıyorum. Eleştirmenlerin toplu şekilde önerdiği oyunlar oldu elbette. Mesela Hürriyet Gazetesi’nde 2012’nin en’lerini seçtik. Bu önerilerin bireysel anlamda çoğalması, sezon içinde çok fazla oyun izleyen eleştirmenlerin seyirciye seçenekler sunması tiyatronun gücünü daha çok arttıracaktır.  

Sözü çok uzatmadan bu sezon mutlaka izlenmesi gereken 10 performansı sizlere sunuyorum. . 

1- Pınar Çağlar Gençtürk / Tiyatro YanEtki – Kurabiye Ev
2- Cüneyt Yalaz / Tiyatro Boğaziçi – Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık
3- Uğur Polat / istanbul Devlet Tiyatroları – Çehov Makinesi
4- Songül Öden / Sadri Alışık Tiyatrosu – Küçük Adam Ne Oldu Sana
5- Fatih Koyunoğlu / Tiyatro Adam – Babaannem Yüz Yaşında
6- Didem Balçın / Çamur’dan Tiyatro – Islah Evi
7- Berrin Akhasanoğlu / İstanbul Devlet Tiyatroları – Düğün Şarkısı
8- Öznur Özçelik Dikme / Tiyatro Öteki Hayatlar – Yaz-Boz
9- Aydın Orak / Tiyatro Avesta – Daf (Kapan)
10- Eser Karabil / İntakt- Penetratör 

 

Yaşam KAYA

Tiyatronline - 15/02/2013